Google+

E-Ticarette Geri Dönüşümü Arttırmanın 5 Yolu

E-Ticarette Geri Dönüşümü Arttırmanın 5 Yolu

E-ticareti fiziksel bir mağaza gibi düşünebilirsiniz. Başka bir deyişle, e-ticareti yapa kişi bir perakendecidir. Bu, var olan ürünleri satmakla birlikte, üretipte satmak olabilir. E-ticareti mağaza olarak düşünelim, öncelikle herşeyden önemlisi mağazanız şık olmalıdır. E-ticarette de web siteniz renkleriyle uyumlu, şık ve güven verici olmalıdır. Daha sonra mağazamıza(e-ticaret sayfamıza), reklam verip müşterileri sitemize ulaştırdık peki müşteriler satın almayı gerçekleştirecek mi? Ya da devamlı müşterimiz olacak mı? Bu soruları aşağıdaki gibi ele aldık;

1. Ürün & Fiyat: Bu aşamada en önemli konu şüphesiz ürün & fiyat ikilisidir. Bir mağaza da dönüşüm oranını en belirleyici iki unsurdur. Ürün kaliteli ve uygun fiyatlı olmalıdır.

2. Ürün Çeşitliliği: Ürün yelpazesinin geniş olması da etkin bir faktördür. Ürünün muadilinin de olması geri dönüşümü oldukça etkileyecektir.

3. Ödeme Seçenekleri: Ödeme seçenekleri bugün müşteriye güven veren en önemli unsurlardandır. Ödeme seçenekleri çeşitlilik göstermelidir ki müşteri kendine en uygun olanını ve kendisine göre en güvenir olan ödeme şeklini seçsin.

4. Teslimat Süreci: Ödeme seçeneklerinden sonra en önemli konudur. Ürünü, 1 gün de teslim eden bir e-ticaret sitesinin olması, 10 günde teslim edeceğini bildiren e-ticaret sitesinin geri dönüşlerini azaltır.

5. Satış Danışmanlığı: Önemli bir etken mağazalardaki satış danışmanıdır. Bir internet mağazasında ki satış danışmanı ise müşteriyi içeri çeken unsurlardır. Günümüzde bunu "Digital Marketing" olarak adlandırıyoruz. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), Online Reklamlar, Sosyal Medya Hizmetleri, Mailing, Sms Marketing bir e-ticaret firmasının satış danışmanlarıdır.