Google+

Google’da Üst Sıraya Çıkmak

Google’da Üst Sıraya Çıkmak

En etkili reklam aracı haline gelen Google aramalarının önemine değinmeye gerek yok herhalde. İlgilendiği şeyi arayan herkesin ilk sizin adınızı görmesi avantajdır, “Pasta” yazıldığında sizin Pastanenizin en üst sırada yer alması kadar büyük nimet de yoktur.

Tabi durum bu olunca fırsattan faydalanmak isteyenler kolları sıvadı. Kişisel telefonunuzdan sizi arayıp “Merhaba, biz Google’dan arıyoruz. Günde şu kadar TL’ye sizi ilk sıraya çıkaracağız!” derlerse şaşırmayın, kanmayın. Hatta durumu ilerletip “Bu hizmeti almazsanız yok olacaksınız, batacaksınız!” bile diyebilirler. Şaka gibi ama ne yazık ki gerçek.

Böyle bir hizmet almak istiyorsanız şayet profesyonel destek almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu hizmeti veren hatta yalnızca bu işe odaklanmış firmalar mevcuttur.

Bunun yanı sıra Web sayfanızın Google arama motoruyla dost bir yazılıma sahip olması gerekir. Yani kodlama sistemi Google’ın okuyabileceği nitelikte olmalıdır. Örneğin Flash gibi yazılımların -tasarım olarak cezp edici olsa da- arama motorlarına pek uyumlu bir alt yapıya sahip olduğu söylenemez. Tabi unutmamak gerekir sizi ilk sıraya çıkarmak için tek başına bu yeterli olmayacaktır.