Google+

İnternetten Alışveriş Yaparken...

İnternetten Alışveriş Yaparken...

Onsuz nefes alamam, o nerdeyse ben orda olurum, hayatımın anlamı, yaşama sevincim... gibi cümleleri eskiden sevgilimiz ve sevdiğimiz insanlar için kullanırken şimdilerde aynı cümleleri internet için de söyler olduk. O denli girdi hayatımıza ve bir süre, uzun bir süre daha da çıkacak gibi durmuyor. Çıkmasını da istemiyoruz elbette, çünkü hayatımızı kolaylaştırıyor, vakit kazandırıyor (yerine göre de vakit kaybettiriyor). İnternetin hızlıca ve sorunsuzca(çoğu zaman) alışveriş yapma imkanı sunması bize en büyük kıyağı olsa gerek. Vitrin bakmaktan hoşlanmayanlar için bulunmaz bir nimet adeta internet.

Son zamanlarda pek fazla kalmamış olsa da internet dolandırıcılığı hala sürüyor. Bu yazımızda sizlere internetten nasıl güvenli alışveriş yapılır, hangi küçük ayrıntılara dikkat edilmelidir onlardan bahsedeceğiz. Hazırsak Başalayalım,

1- Adres Çubuğundaki Uzantıya Dikkat!

İnternetten yaptığınız alışverişin güvenli olup olmadığını kontrol etmenin bir tekniği de adres satırındaki "http://" kısmının ödeme ve satın alma sırasında "https://" şeklini almasıdır. Yani adres satırındaki ibare "https://www.ornekadres.com" şeklinde ise alışverişiniz büyük oranda güvendedir.

2- Üşenmeyin, Araştırın

Alışveriş yapacağınız siteyi ve sitenin sahibi firmayı araştırın. Genellikle sayfanın en alt kısmında e-ticaret sahibinin ünvanı, şirket bilgileri yer alır. Burdaki bilgileri Google'da aramaktan çekinmeyin. Hatta Facebook sayfalarını da bir ziyaret edin bir yandan sosylalleşmiş bir yandan da bilgi toplamış olursunuz ve size bir sır verelim Facebook sayfasından edineceğiniz bilgilere inanamazsınız, deneyin görün. Hatta hiç üşenmezseniz bir de "sikayetvar.com" adresine danışın, bu konuda çok iyiler.

3- Bilgisayarınıza Virüs Taraması Yapın

Siz farketmeden bilgisayarınıza bulaşıp pusuda bekleyen, kredi kartı bilgisi görünce ağzı sulanan ve bilgileri hemen mideye indiren öyle virüsler var ki, aman aman... Bu sebeple sık sık bilgisayarınıza virüs taraması yapmalısınız. İlla ücretli olması gerekmiyor, tabi ücretlilere göre biraz daha az kapsamlıdır ama yine de önlem almakta fayda var. Bunun için de "tamindir.com" adresinden yararlanabilirsiniz.

4- Bi Arayın, Kim Çıkacak Karşınıza?

Hiç duymadığınız, bilmediğiniz bir e-ticaret sitesinde çok uygun fiyata ürün buldunuz. Almak istiyosunuz ama bir türlü cesaret edemiyosunuz. Hırlısı var hırsızı var tabii.. yukarıda da bahsettiğimiz gibi sayfanın en alt kısmında şirket ve iletişim bilgileri yer alır genelde. Bir arayın, telefonunuza cevap gelecek mi? hatta mail atın mailinize kısa zamanda dönüş alabilecek misiniz? Tüm bunların yanı sıra yazının genelindeki bir kaç noktaya da dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

5- İnternet Bankacılığı Kullanın

Garip gelecek belki ama hız açısından internet bankacılığı çok avantajlı. Alışveriş yaptıktan sonra belli periyotlarla internet bankacılığından işlem hareketlerinizi kontrol edebilir, herhangi bir sorunda kısa sürede müdahale edebilirsiniz. İnternet bankacılığını hiç kullanmadıysanız şubeye gidip destek alabilirsiniz.

6- Kart Bilgileriniz Dışında Bilgi Vermeyin

İnternetten yapılan alışverişlerde genellikle, ad-soyad, kart numarası, güvenlik numarası ve kartın son kullanma tarihi gibi bilgiler dışında bişey gerekmez. Dolayısıla annenizin kızlık soyadı ve kart şifreniz onlara lazım değil, vermeyin.

7- Ürün Geldi Diye Sevinmeyin

Ürününüz sorunsuz bir şekilde geldi. Faturayı kontrol etmeniz tedbir açısından önemlisir. Faturayı kim kesmiş, yetkili miymiş, fatura garanti yerine geçiyor muymuş? bu tip bilgileri de takip etmek yararınıza olacaktır.

8- İade Hakkınız Var

Aldığınız ürünü kullanmadığınız ve zarar vermediğiniz takdirde 7 gün içinde koşulsuz iade etme hakkınız var. Beğenmediyseniz torunlarınıza saklamayın, geri gönderin.

İnternetin koca bir deniz olduğunu var sayarsak tabii ki bu bilgiler %100 etkili olmayacaktır. Ancak Tedbir almakta fayda var, aklınızda bulunsun...